På denne side kan du se opslag fra medlemskor i Kor72, som søger ny dirigent. Søger dit kor en dirigent? Så send jeres jobopslag som wordfil til
Kor72 har også et samarbejde med Danske Korledere, som på deres hjemmeside viser jobopslag. Jeres opslag skal sendes direkte til Danske Korledere på mailadressen
Foreningen Danske Korledere arbejder for at dygtiggøre og inspirere korledere i Danmark med seminarer, kurser og ny viden.
Kor72 opfordrer alle kor til at forære deres korledere et medlemskab til korlederforeningen, så de kan være med i et spændende, kollegialt fællesskab.
Læs aktuelle annoncer fra Kor72-medlemskor herunder
Hvis jeres er medlem af Kor72 og mangler en ny korleder/dirigent, kan I indsende annonceteksten til
Cassiopeia Koret søger dirigent

Good Vibrations søger korleder august 2026
Vil du lede 40 stærke stemmer med en fast pianist ved din side og attraktive overenskomstvilkår? Hjælp et godt rytmisk kor med at blive et fantastisk kor!
Koret Good Vibrations er Struer Musikskoles rytmiske voksenkor. Koret har pt. 40 medlemmer mellem 25 og 80 år, har eksisteret i 25 år, og har et godt socialt fællesskab. Vi synger pop og rock, både dansk og udenlandsk. Under korprøverne fokuserer vi på node- og rytmeforståelse, og arbejder dermed på at forbedre klangen i koret. Det er ikke en forudsætning for at synge i koret at man kan læse noder, men man skal kunne synge rent, og ønske at bidrage aktivt til et musikalsk fællesskab.
Unikke fordele ved denne stilling:
- Fast pianist: Koret akkompagneres fast af pianist Anna Lystbæk. Det frigør dig til 100% at fokusere på direktion, klang og ren korledelse.
- Attraktive vilkår: Ansættelse sker som overenskomstansat musikskolelærer ved Struer Musikskole, hvilket sikrer dig bedre løn- og pensionsforhold end i den traditionelle aftenskole.
- Stærk rygdækning: Koret har en aktiv bestyrelse, som varetager det praktiske og samarbejder tæt med dig om koncerter og repertoire.
Koret er for nuværende under ledelse af Erik Klærke som ønsker at videregive rollen, og bliver fast akkompagneret af pianist Anna Lystbæk. Vi øver hver mandag 19-21 i skolesæsonen 36 gange, og holder 2-4 koncerter om året.
Koret er medlem af Kor72, og har ved adskillige lejligheder været rigt repræsenteret til denne sammenslutnings arrangementer (Syng Med De Store / Big Is Beautiful) med bl.a. Anne Linnet, Lis Sørensen, Michael Falch, Sko/Torp, Tina Dickow, Mads Langer, samt haft et koncertsamarbejde med Sys Bjerre.
Ansættelse sker som overenskomstansat musikskolelærer ved Struer Musikskole. Kontakt musikskoleleder Christian Gjerndrup Eriksen ved interesse. Mail:
Formand for koret er Lotte Due Brander tlf. 22383401 mail
Nuværende korleder Erik Klærke kan også kontaktes på tlf. 42956798.
Vi ser frem til at høre fra dig – og glæder os til at synge med dig 😊
Koret har en aktiv bestyrelse, som i samarbejde med korlederen planlægger koncerter og kommer med input til korets repertoire.
Vores repertoire omfatter bl.a.
Laughter in the rain (Neil Sedaka) - Bohemian Rhapsody (Freddie Mercury) - Under tiden (Søren Huss) - Hjem fra fabrikken (Andreas Odbjerg) - I morgen er der også en dag (Andreas Odbjerg) - No gravety (Mads Langer) - True North (Tina Dickow) - Under din sne (Minds of 99) - Planets (Nicklas Sahl) - Life on Mars (David Bowie) - Skybrud (Plambeck/Søgaard) - Will You Be There (Michael Jackson) - Lyse nætter (Alberte) - Room For Love (Lystbæk) - St. Cecilia (Kajsa Vala) - Never Gonna’ Give You Up (Rick Astley) - Unusual (Mads Langer) - Frit Land (Carl Emil Pedersen) - Overgir’ mig langsomt (Mads Langer)
De Homofone søger ny korleder
De Homofone søger en ny korleder fra efteråret 2026 eller efter aftale.
Vi leder efter en person, der har lyst til at stå i spidsen for et LGBTQ+ korfællesskab med masser af engagement, personlighed og lyst til at udvikle sig musikalsk sammen. Du er en person, der kan bringe energi, retning og nærvær ind i øvelokalet — og som samtidig har lyst til at være en del af et fællesskab, hvor både musik, grin og mennesker fylder meget.
Om du er en erfaren korleder, en yngre dirigent, eller en musikstuderende er ikke så vigtigt for os, men at du har lyst til at prøve kræfter med at lede et kor og sætte dit eget præg på et ensemble med 35 års historie.
Om os
De Homofone er et LGBTQ+-kor med base i København. Vi er omkring 25 sangere fordelt på SATB, og vi øver hver torsdag aften i Valby.
Koret rummer mange forskellige mennesker, aldre og musikalske erfaringer. Nogle læser noder flydende, andre lærer bedst gennem øret og fællesskabet. Det vigtigste for os er ikke perfektion, men at skabe musik med engagement, nærvær og ambitioner — og at have det godt sammen imens.
Vores repertoire dækker bredt men er dog primært rytmisk, og vi er ikke bange for nye idéer, genrer og musikalske retninger. Vi holder af sange med kant, varme, queer undertoner og plads til fortolkning. Og vi håber at finde en korleder, som har lyst til at udfordre os lidt, løfte os musikalsk og være med til at skabe ny energi i koret.
Vi deltager løbende i koncerter, samarbejder og festivaler — blandt andet Queertune og Various Voices — og for mange af os er koret både et kreativt frirum og et vigtigt socialt fællesskab.
Vi søger en korleder, som
- kan skabe tydelig musikalsk retning med både energi, ro og humor,
- har lyst til at arbejde med klang, stemmer og musikalsk udvikling,
- kan samle et kor og skabe motivation og fælles fokus,
- trives i et frivilligt fællesskab, hvor mennesker og relationer også betyder noget,
- er nysgerrig på queer fællesskaber og den historie, der har præget dem
- og som har mod på at sætte sit eget præg på korets udvikling de kommende år.
Du behøver ikke være færdiguddannet dirigent. Måske er du under uddannelse, arbejder med vokalgrupper, synger selv eller har erfaring med musikalsk facilitering og ledelse. Det vigtigste er, at du har lyst til at arbejde med mennesker, musik og fællesskab — og at du tør tage lederskab i øvelokalet.
Det praktiske
Vi øver torsdage kl. 19.00–21.30 i Valby. Løn følger Københavns Kommunes aftenskole-tarif, og det årlige timetal ligger på omkring 120 timer.
Vi forestiller os i første omgang et projektforløb frem mod kommende festivaler og koncertaktiviteter, med mulighed for forlængelse hvis det føles rigtigt for begge parter.
Vi ville glæde os over en ansøgning fra dig senest den 30.05.2026. Udvalgte kandidater inviteres til samtale og prøvedirektion med koret den 04.06. eller 18.06.2026.
Flere informationer kan fås hos bestyrelsens forperson Gert Engmark, enten på telefon 41 42 15 10 eller via e-mail:
Hinnerupkoret søger dirigent med tiltrædelse 2. sæson 2026

Hvad søger vi?
Vi søger en dirigent med gode node- og klaverfærdigheder. Vi vil naturligvis gerne finde en dirigent, der har erfaring med at dirigere. Hvis du ikke har det, er du også velkommen til at søge dirigentposten. Men du skal kunne tage teten, være pædagogisk og have lyst til at videreudvikle egne evner. Vi er et oplagt kor både for dig med erfaring i korledelse og for dig, som endnu ikke har erfaring. Vi har tidligere haft en række yngre dirigenter, der var under uddannelse, som havde startet deres karriere med kor hos Skt. Clemens Drengekor i Aarhus. Hvis du har lyst til at søge stillingen, vil du blive inviteret til besøge koret og prøve hvordan det er at dirigere os engang i løbet af august/september måned (måske tidligere hvis muligt).
Hvem er Hinnerupkoret?
Hinnerupkoret er et flerstemmigt hygge-kor for folk og fæ i Hinnerup og omegn (p.t. sopran, alt, mandegruppe). Vi er ambitiøse når vi synger og når vi hygger.
Vi øver hver torsdag i Rønbækskolens musiklokale i Hinnerup fra 19.00 til 21.30. Derudover har vi normalt en generalprøve før hver koncert, samt en hel øvedag (lørdag eller søndag for såvel forårs- og jule-koncert).
Vi har et blandet repertoire af danske og udenlandske folkeviser, salmer, popsange og klassiske numre.
Alle sangglade folk kan være med i vores kor, uanset om de har sunget i kor før eller om de kan læse noder eller ej. Bare de har lyst til at lære det.
Vi er i dag et kor med ca. 25 medlemmer i alderen 40-70 år, hvor enkelte medlemmer har været med siden korets start i 1978.
Koret afholder eller medvirker normalt i 2-3 koncerter om året.
Vi er selvfølgelig medlem af Kor 72.
Hvordan vil du blive aflønnet?
Hinnerupkoret er en selvstændig aftenskole under Favrskov kommune og korprøverne aflønnes af Favrskov kommune til aftenskoletakst.
En øveaften er 2,5 time og aflønnes med tre timer. Vi afholder en øvedag hver sæson (ca. 5 timer) ligesom der til generalprøver og koncerter aftales hvor mange timer, der aflønnes efter den samme aftenskoletakst.
Henvendelse til korets bestyrelsesformand Gert Fuursted,
Chorus Aros - ambitiøst aarhusiansk kammerkor søger dirigent
Chorus Aros er et ambitiøst aarhusiansk kammerkor med stærke musikalske rødder og en klar ambition om fortsat kunstnerisk udvikling. Vi søger en dirigent, der har lyst til – i tæt samspil med koret – at stå i spidsen for vores næste kapitel.
Koret består af 25 rutinerede og engagerede sangere, og vi arbejder med et bredt repertoire inden for den klassiske tradition – både kirkemusik og verdslige værker. Vi har erfaring med både a cappella-koncerter og større opførelser i samarbejde med orkestre, musikere, solister og andre kor – senest med bl.a. Brahms’ Liebeslieder Walzer og Ein Deutsches Requiem. I snit 6-7 små og store koncerter om året.
Vi øver hver torsdag fra 19:00-21:30 i Helligåndskirken, Torpevænget 1, 8210 Aarhus V. Sæsonstart medio januar til medio juni og fra medio august til medio december. I alt ca. 33 øvegange om året.
Vi søger en dirigent, der
- Har en solid musikfaglig baggrund og erfaring med klassisk korledelse
• Arbejder struktureret og målrettet – både i den enkelte prøve og i længere forløb
• Kan udvikle korets klang og kunstneriske niveau
• Kommunikerer tydeligt, ærligt og motiverende
• Har blik for både det musikalske og det menneskelige
• Har lyst til at indgå i og bidrage til et aktivt samarbejde med bestyrelsen
Vi tilbyder
- Et ambitiøst og velfungerende kammerkor med høj musikalsk standard
• 25 engagerede og velforberedte sangere fordelt på 5 basser, 3 tenorer, 8 alter og 9 sopraner.
• Et stærkt socialt fællesskab og en positiv, samarbejdsorienteret kultur
• Et velfungerende, engageret og struktureret samarbejde med korets bestyrelse
• Mulighed for at præge korets kunstneriske retning og udvikling
Vores nuværende dirigent stopper efter 8 år, og vi søger derfor en ny dirigent, der – med respekt for korets fundament – har lyst til at videreudvikle Chorus Aros.
Løn forhandles individuelt med udgangspunkt i FO Aarhus overenskomst for timelærere med Lærernes Centralorganisation/Uddannelsesforbundet. Dertil tillæg for koncerter samt godtgørelse ved rejser.
Ansøgning
For yderligere oplysninger er du velkommen til at kontakte korets formand, Anne Kau Henriksen, på tlf. 51 88 84 67.
Send dit CV samt din ansøgning inklusiv et forslag til et koncertprogram til en årstidskoncert til
Vi glæder os til at høre fra dig.
Ansøgningsfrist: 4. juni 2026 Samtaler og prøveaften: 18. juni 2026
ARS NOVA KORET - SLAGELSE søger ny dirigent

Vi er et blandet amatørkor, som består af 33 medlemmer jævnt fordelt på stemmegrupperne.
Vores repertoire spænder vidt fra højskolesange over moderne jazzværker af Bob Chilcott til engelske madrigaler og mindre klassiske værker.
Vi ynder at blande lettere værker, der hurtigt kan indstuderes, med sværere værker, som vi må arbejde længere tid med.
Vi har et stort ønske om at udnytte vores evner og har fokus på teknisk at dygtiggøre os. At arbejde med bl.a. klang og sangteknik er centralt for os.
I 2024 havde koret 50-års jubilæum, som vi fejrede med en klassisk koncert i Sct. Mikkels Kirke i Slagelse. Koncerten trak fulde huse. Billedet er fra denne koncert. Samme år modtog vi årets Kulturpris på Kulturnatten.
Vi forestiller os, at du i august 2026 vil komme og lede en korprøve, så vi lige kan prøve at se, hvordan vi passer sammen og med henblik på at nyde et godt, fremadrettet samarbejde.
Koret øver mandag kl. 19.00 - 21.30 med en indlagt kaffe/te-pause på 15 min. Vores forårssæson går fra start januar til slut maj og efterårssæson fra medio august til medio december. Vi afholder 5-6 koncerter årligt.
Ansøgningsfrist: 31.juli 2026
Henvendelse til bestyrelsesformand Charlotte Obel
Tlf.: 29261887 Mail:
Koncertforeningens Kor søger ny dirigent
Koncertforeningens Kor søger ny dirigent og kunstnerisk leder fra august 2026.
Du skal have relevant uddannelse og erfaring som korleder og gerne også som orkesterleder. Fagligt lægger vi vægt på viden om stemmepleje, opsyngning, stort repertoirekendskab, et niveau af klaverkompetence der kan hjælpe ved indstuderings-arbejdet samt omhyggelig musikalsk instruktion med sans for både de store linjer og detaljerne.
Personligt lægger vi vægt på lydhørhed, udadvendthed og humor og klar kommunikation. Du skal medvirke ved korweekender og korrejser, og det er en fordel at du har et kontaktnet af solister og musikere og erfaring med at arrangere koncerter.
Koncertforeningens Kor har eksisteret i over 50 år og er et veletableret amatørkor på ca. 50 medlemmer. Visøger en ny dirigent, der både er kunstnerisk leder og korpædagog, og som kan videreføre og videreudvikle koret. Korets profil er overvejende klassisk med vægt på et bredt a cappella-repertoire, repertoire for kor, solister og orgel eller anden instrumentledsagelse og lejlighedsvis større værker for kor, orkester og solister.
Vi ønsker at skabe musik på højt niveau, vi sætter det gode samvær og musikalske fællesskab højt, vi tager på en årlig korweekend, og vi er ind imellem på både ud- og indlandsrejser. Læs mere om Koncertforeningens kor på vores hjemmeside: kkor.dk eller på vores facebookside Koncertforeningens Kor.
Korprøver afholdes i Byens Hus i Gentofte hver tirsdag kl. 19.15-21.45 fra midt i august til begyndelsen af juni. Forventet koncertaktivitet: ca. 6 koncerter om året.
Den kunstneriske leder aflønnes under aftenskoleloven med særskilt honorar for koncerter. Ansøgning inkl. CV sendes til bestyrelsen for Koncertforeningens kor, att. Birthe Tandrup,
Lillerødkoret søger korleder fra september 2026

Er du interesseret i at være korleder for et blandet kor, der synger et varieret, overvejende klassisk repertoire, så henvend dig til Lillerødkoret. Vores dygtige korleder gennem 8 år, Klaus Munk-Nielsen, har valgt at stoppe med afholdelse af vores forårskoncert.
Lillerødkoret søger en korleder og dirigent, som har gode forudsætninger for på pædagogisk vis at indøve værker og sange samt lede og dirigere et voksenkor af ca. 45 sangere. Vi ønsker ansøgere, der har en musikuddannelse og gode referencer på lignende jobs.
Vi tilbyder et job i et venligt og hyggeligt miljø af sangere og omgivelser. Timelønnen forhandles individuelt med udgangspunkt i et tillæg til standardsatsen for aftenskolelærere. Der afholdes mellem 80 og 90 timer årligt til prøver og koncerter.
Send ansøgning med bilag inden den 20. april 2026 til Lillerødkorets bestyrelsesformand på denne mailadresse:
Flere fakta:
- Lillerødkoret, der sidste år fejrede sit 60-års jubilæum, ledes af en velfungerende bestyrelse i samarbejde med dirigenten
- Lillerødkoret øver om onsdagene 19.15-21.30 i perioden slut august til julekoncerten i første uge af december og fra første uge i januar til forårskoncerten i første uge af maj. I løbet af hvert semester har vi to korlørdage á 3,5-4 timer.
- Øvelokalet er Blovstrød Skoles Festsal, der ligger på adressen Kærvej 10, Blovstrød, 3450 Allerød.
- Lillerødkoret er medlem af Kor72 og indgår i et levende musikmiljø i Allerød og omegn.
Mere om Lillerødkoret kan læses på www.lillerødkoret.dk, på facebook-siden, der hedder Lillerødkoret, ligesom yderligere materiale kan rekvireres efter ønske. Ring evt. til formanden på 4043 9766, der også vil kunne henvise til den nuværende dirigent.
Kammerkoret Laetitia Musica søger ny dirigent fra august 2026
Vi må til sommer desværre sige farvel til vores dygtige dirigent, Leon Reimer, og vi ønsker os derfor en ny engageret og inspirerende korleder, der kan få god lyd ud af os og bidrage til den gode stemning i koret.
Vi er et ambitiøst og velklingende kammerkor med 26 nodelæsende amatørsangere (fordelt på 8 stemmer) og en professionel dirigent. Laetitia Musica har eksisteret siden 1991. Leon har været vores dirigent de seneste tre år, og før ham var det i fjorten år Anne-Terese Sales. Vi øver hver onsdag i Enghave Kirkes lokaler fra 19:00 - 21:30. Når vi optager nye medlemmer, skal de igennem en optagelsesprøve.
Vores repertoire er klassisk, men i bred forstand. Vi har sunget meget musik af nulevende komponister fra ind- og udland. Vi har for eksempel været glade for John Frandsen, Eric Whitacre, Bob Chilcott og Frank Ticheli. Men vi kan også lide at synge musik af ældre dato og komponister som Johannes Brahms, G.F. Händel og Edward Elgar. Vi synger oftest a cappella, men har samarbejdet med dygtige musikere, blandt andre Josefine Opsahl. Et par gange har vi også samarbejdet med andre kor om større værker med orkester. Sidste år opførte vi for eksempel Vaughan Williams’ A Sea Symphony i samarbejde med Koncertforeningens Kor og Amatørsymfonikerne.
Vi vil gerne udfordres og holde et højt niveau, men der skal også altid være plads til et godt grin. Vi er en flok søde mennesker, der holder utrolig meget af hinandens selskab, også når vi ikke synger. Vi har en fast caféonsdag i kalenderen hver måned, vi holder forrygende fester, rejser til udlandet på koncertture cirka hvert andet år og tager på givende korweekender de andre. Antallet af årlige koncerter må gerne ramme 6 - 8, og disse er med til at finansiere dirigentens løn.
Er du den dygtige, ambitiøse, søde og pædagogiske dirigent, vi søger? Har du lyst til at lære en samling dejlige mennesker at kende og engagere dig i koret? Så vil vi glæde os til at modtage en skriftlig ansøgning fra dig. Vi vil gerne høre om din erfaring, hvad du ønsker og forventer af koret, og gerne have 3-5 eksempler på korsatser, du kunne have lyst at arbejde med. Som vores dirigent vil du få stor frihed til at vælge repertoire og sætte præg på korets fremtid. Vi forestiller os, at du har en klassisk baggrund og er uddannet i eller har erfaring med korledelse.
Lønnen følger DMF’s satser. Vi modtager ansøgninger frem til 1. maj, men indkalder løbende til prøvedirektioner fra midt i april.
Ønsker du flere detaljer om korets styrker og svagheder, er du velkommen til at kontakte Leon Reimer på:
Håbefulde hilsner fra Laetitia Musica
Lise Læssøe Eiler
Trollekoret søger rytmisk korleder

Trollekoret er et rytmisk amatørkor med 42 sangglade mænd og kvinder som synger i fire stemmegrupper. Vi vil gerne være dygtige og udvikle os samtidig med, at vi har det sjovt.
Trollekoret søger en udadvendt korleder, som er fagligt uddannet og har erfaring med at lede et rytmisk kor. Vi øver i Kirke Hyllinge hver onsdag fra kl. 19.00-21.30.
Korlederen ansættes formelt af Lejre aftenskole og aflønnes efter gældende takster.
Se også vores hjemmeside "Trollekoret.dk" og hvis vi fanger din interesse så kontakt bestyrelsesformand Sanne Poulsen på
De Syngende Sygeplejersker søger en dirigent fra marts 2026
Vi er et kor af sygeplejersker: studerende, aktive og pensionerede, som har bestået i 25 år.
Hos os er der ingen optagelsesprøve og ingen krav om nodekendskab – det vigtigste er, at man elsker at synge! Vi synger mest rytmisk musik og arbejder med lette arrangementer op til 4 stemmer (sopran, alt – og en enkelt tenor, som vi placerer, hvor det passer).
Praktisk info:
- Hvor: VIA University College, Hedeager 2, Aarhus N.
- Tid: Ca. hver 2. uge hele året undtaget juli og august
- Vi vil gerne synge en fast ugedag, som fastlægges med den dirigent vi ansætter
- Aflønning efter aftale
- Vi er medlem af Kor72
Vi søger dig, der:
- Har godt humør og gåpåmod
- Kan lede os trygt gennem kendt repertoire – og gerne bringe noget nyt med
- Har lyst til at arbejde med et kor, hvor fællesskab og sangglæde er i centrum
Lyder det som noget for dig, så send en ansøgning med det du kan stille op med til
Vi holder samtaler d. 17. februar fra kl. 18.
Skriv også gerne til os, hvis du har spørgsmål.
Vi glæder os til at høre fra dig!
De bedste hilsner
Bestyrelsen
Midtjysk Kammerkor søger ny dirigent
som dirigent. Men han forlader os ved udgangen af 2025 for at fordybe sig i
andre fritidssysler. Er DU måske vores ny dirigent?
Vi er et kor, der består af ca. 20 erfarne sangere, som sætter pris på god
kormusik. Vi har opbygget et repertoire, der spænder fra barokkens mestre til
nutidens komponister. Vi synger oftest acapella, men vil også meget gerne
supplere med orkestre og/eller solister, når lejligheden byder sig.
Vi holder til i Viborg og mødes hver anden uge, er velforberedte og
nærværende - og sigter efter at levere en høj kvalitet hver gang vi optræder. Vi
stiler efter at afholde minimum et par julekoncerter og et par sommerkoncerter.
Se mere på hjemmesiden: www.midtjyskkammerkor.dk.
Vi søger en engageret og professionel dirigent med stor kærlighed til kormusik
og gerne med ambitioner på både egne og korets vegne. Som ny dirigent er du
selvfølgelig med til at sætte præg på, hvordan repertoiret skal udvikle sig.
Vores nye dirigent skal være empatisk, tydelig i sin kommunikation og have lyst
til at bidrage til, at koret kan fortsætte med at udvikle sig og blive dygtigere. Vi
sætter også stor pris på, at vi kan have en uformel og lun omgangstone.
Hvis du har den rette musikerfaring og lyst til at arbejde med et rutineret kor, så bedes du sende din ansøgning samt et CV og til vores formand Pia Astrup senest d. 1. november 2025.
Vi kunne rigtig godt tænke os at afholde samtale og en lille prøve med koret onsdag den 18/12-2025 – så sæt et forsigtigt kryds i kalenderen allerede når du sender din ansøgning.
KONTAKT
Pia Astrup, Liseborg Mark 1, 8800 Viborg
Kammerkoret Al Dente søger ny dirigent
Koret har ca. 4 sangere på hver af de 4 stemmegrupper. Alle er dygtige, erfarne og engagerede korsangere. De fleste arbejder med, eller er uddannet inden for musik.
I sit repertoire tilstræber Kammerkoret Al Dente at favne vidt fra renæssancens kirkemotetter til nutidig avantgarde og populærmusik, blandet med den danske sangskat.
Koret har et meget stort repertoire at bygge videre på.
Korets navn, Al Dente, udtrykker korets ambition om at holde musikken sprød og frisk at fordøje og lækker at lytte til.
Al Dente øver i Aalborg hver anden søndag aften kl. 19-21.30, ca. 12 gange pr. sæson/halvår
Koret laver typisk 2-3 koncerter pr. sæson/halvår.
Vi søger en dirigent, der vil være engageret i koret og interesseret i at bibringe med faglighed og udvikling af kammerkoret Al Dente.
Det kan være med start nu eller til januar 2026.
Kunne det være noget for dig, så kontakt korets formand: John Vinther på tlfnr. 71752411 eller email:
